Każdemu z nas towarzyszy ból. Pojawia się on w różnych momentach naszego życia i najczęściej jest on sygnałem ostrzegawczym, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Może on być oznaką choroby, rozwijającego się stany zapalnego, czy też pojawiać się na skutek uderzenia, upadku. Jednakże nie każdemu rodzajowi bólu można przypisać te pożyteczne znaczenie. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku choroby nowotworowej, gdzie ból ze względu na swoje nasilenie, określany jest jako choroba sama w sobie. W jaki sposób uśmierzyć tę dolegliwość?

Bóle nowotworowe

Bóle nowotworowe pojawiają się na skutek uszkodzenia tkanek, które otaczają guzy nowotworowe. Dochodzi wtedy do podrażnienia znajdujących się w bliskiej odległości receptorów bólowych, a przez odpowiednie włókna nerwowe informacja ta trafia do naszego mózgu. Ból ten pojawia się bez względu na to, co dzieje się z samym nowotworem. Najczęściej pojawia się on w początkowym stadium choroby, jednakże może również występować w jej trakcie, będąc sygnałem o pogarszającym się stanie zdrowie pacjenta.

Źródło bólu stanowi sam guz (ale sam guz nie boli), który naciska na nerwy. Pogarsza to ukrwienie tkanek oraz prowadzi do powstawania odczynów zapalnych. Ponadto, wszelkie operacje, chemioterapie oraz napromieniania również przyczyniają się do nasilenia dolegliwości bólowych.

Jak radzić sobie z bólem nowotworowym?

Samo wycięcie guza nie oznacza, że leczenie zostało zakończone. Może doprowadzić ono do zażegnania dolegliwości bólowych, jednak nie jest to zasadą. Zdarza się bowiem, że mimo usunięcia guza bóle nie ustają.

Leczenie bólów nowotworowych jest bardzo trudne i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Obecnie stosuje się metody farmakologiczne oraz niefarmakologiczne. Pierwsza z nich opiera się na przyjmowaniu silnych substancji o działaniu przeciwbólowym. Ich dawki dobierane są indywidualnie, tak, aby utrzymać ich stałe stężenie we krwi. Mogą być one zwiększane, zamieniane na silniejsze, łączone z innymi preparatami o odmiennych warunkach działania.

Niefarmakologiczne metody leczenia to natomiast:

  • radioterapia,
  • wibracja,
  • akupunktura,
  • fizjoterapia,
  • kinezyterapia,
  • metody psychologiczne.