Apetyt, czyli łaknienie, to naturalny odruch organizmu, który domaga się pożywienia zapewniającego odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych. Zaburzenia łaknienia przyczyniają się do niekorzystnych zmian w organizmie, dlatego też nie należy bagatelizować długotrwałego braku apetytu.

 

Co może być przyczyną braku apetytu?

Łaknienie, które odczuwa człowiek, mobilizuje go do spożycia posiłku. Zaburzenia łaknienia powodują, że nie odczuwa się głodu, a brak apetytu powoduje, że organizm nie ma dostarczanej odpowiedniej liczby kalorii czy składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Na łaknienie wpływ ma kilka czynników:

– nawyki żywieniowe

– aktywność fizyczna

– jakość spożywanych posiłków

– dostęp do produktów spożywczych

Przyczyny braku apetytu są różne. Mniejsze łaknienie może być spowodowane dolegliwościami ze strony układu pokarmowego m.in. nieżytu żołądka, zapalenia jelit czy problemów z wątrobą. Problemy z wypróżnianiem również mogą przyczynić się do zaburzeń łaknienia. W tym wypadku pomóc mogą leki na przeczyszczenie. W niektórych przypadkach brak łaknienia jest wynikiem chorób takich jak np. anoreksja. Brak apetytu często też spowodowany jest depresją. Szukając przyczyny problemu należy więc wziąć pod uwagę wiele czynników.

 

Leki przeczyszczające a brak apetytu?

Nie należy lekceważyć braku łaknienia, ponieważ jest to problem, którego zarówno przyczyny, jak i skutki, mogą być bardzo poważne, szczególnie u dzieci i u osób starszych. Nie zawsze jednak brak łaknienia jest wynikiem groźnej choroby. Często to problemy ze strony układu pokarmowego niekorzystnie wpływają na uczucie głodu. Dyskomfort, który spowodowany jest zgagą czy refluksem pojawiającym się po spożyciu posiłku, może skutecznie zniechęcić do jedzenia. Zaparcia również powodują duży dyskomfort. W takich przypadkach warto sięgnąć po leki przeczyszczające, które zawierają błonnik oraz zioła. Te składniki pomagają się wypróżnić i przywrócić prawidłową perystaltykę jelit. Warto też do swojej diety włączyć produkty bogate w błonnik np. kaszę gryczaną, brązowy ryż czy płatki żytnie oraz otręby. Wspomoże to poprawę pracy układu pokarmowego i korzystnie wpłynie na łaknienie. Decydując się na leki przeczyszczające należy pamiętać, aby nie stosować ich zbyt długo. W przypadku długotrwałych problemów z zaparciami czy z brakiem łaknienia należy skonsultować się z lekarzem.