Kiedy ktoś z naszych bliskich zachoruje i czeka go zabieg operacyjny, zaczynamy drżeć. W pierwszych chwilach pojawia się strach. Następnie zastanawiamy się jednak co zrobić, aby zapewnić bliskiej osobie wszystko, co najlepsze.

Jest kilka czynników, oprócz stanu chorego i rokowań, które odpowiadają za powodzenie zabiegu. Są one ściśle związane z miejscem, w którym będzie przebywać nasz bliski podczas leczenia. Oto kilka z nich:

Lekarze

Lekarze są najważniejsi w procesie leczenia. Warto poszukać specjalistów, którzy mają doświadczenie w danym rodzaju operacji. Nie bez znaczenia są też specjaliści przygotowujący do zabiegu oraz przeprowadzający diagnostykę. Dobrze jest trafić do specjalistycznego ośrodka o wysokim stopniu referencyjności w danej specjalizacji. Zazwyczaj lekarz, który kieruje na specjalistyczną diagnostykę oraz zabieg operacyjny, pomaga wybrać ośrodek.

Sprzęt medyczny

Lekarze służą swoją wiedzą i doświadczeniem, jednak bez odpowiedniego sprzętu nie są w stanie wykorzystać wszystkich swoich umiejętności. Podczas zabiegu operacyjnego widać to najwyraźniej. Ważna jest zarówno aparatura służąca do wykonania samego zabiegu np. laparoskop, jak również sprzęt medyczny do podtrzymywania życia, pompy infuzyjne itp. Kiedy po zabiegu operacyjnym następują pewne powikłania i stan pacjenta pogarsza się, przydają się aparaty do dializ czy płuco-serce. Przed wybraniem ośrodka, w którym ma być przeprowadzona operacja, warto sprawdzić, czy posiada on tego typu sprzęt medyczny.

Pielęgniarki

Jest jeszcze czynnik związany z pracą personelu medycznego – pielęgniarek, instrumentariuszek, salowych. Jest ona szalenie ważna, gdyż pielęgniarki przekazują informację lekarzowi o stanie pacjenta i opiekują się chorym. Od rzetelności ich pracy, szybkości reakcji i doświadczenia w dużej mierze zależy powodzenie procesu leczenia.

Pacjent, który trafi pod opiekę doświadczonych lekarzy oraz troskliwych pielęgniarek, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem medycznym, ma szanse na szybki i bezstresowy powrót do zdrowia. Poza tym komfort psychiczny chorego, który ma świadomość, że trafił w dobre ręce, jest bezcenny.