Odkąd istnieją soczewki kontaktowe, krąży wiele wątpliwości i pytań dotyczących ich używania. Najważniejsze jest, aby znać swoje potrzeby. Przede wszystkim należy udać się do specjalisty, zrobić badania i otrzymać receptę na soczewki lub okulary.
Jak zacząć nosić soczewki?
Soczewki są dobrym wyborem, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia lub po prostu nie lubisz nosić okularów. Najpierw trzeba wykonać badania wzroku, a następnie specjalista dopasuje odpowiednie soczewki. W tym celu niezbędny jest wywiad dotyczący Twojego trybu życia oraz przewlekłych chorób, przyjmowania leków. Twój specjalista ustali z Tobą, czy najlepsze będą soczewki miesięczne, dwutygodniowe, jednodniowe a może całodobowe.

Co powinieneś wiedzieć o soczewkach?

Istnieje wiele przekonań dotyczących korzystania z soczewek kontaktowych, niektóre z nich są prawdziwe, niektóre bezzasadne.

  • Soczewki pogarszają wzrok. To nieprawda, ponieważ wady wzroku ulegają zmianom, najczęściej wraz z wiekiem. Soczewki nie mają na to wpływu.
  • Nieprawdą jest, że soczewki mogą się zsunąć na tył oka. Czasem zdarza się, że soczewka może zsunąć się z miejsca, ale pozostanie ona tam, dopóki nie przesunie się jej z powrotem.
  • Dobrze dopasowana soczewka nie powoduje bólu ani dyskomfortu, niestety jest to częsta obawa przed ich stosowaniem.
  • Istnieje przekonanie, że potrzebny jest dzień bez soczewek, aby oko mogło „pooddychać”. Obecnie soczewki są wytwarzane z oddychających materiałów, jeśli specjalista nie zaleci inaczej, można
    je nosić codziennie.
  • Pielęgnacja soczewek wbrew pozorom nie jest trudna. Soczewki jednodniowe, na koniec dnia po prostu wyrzucasz, a soczewki miesięczne czy kwartalne, umieszcza się w specjalnym płynie. Nie powinno być problemu z nauczeniem się pielęgnacji soczewek.
  • Soczewki mogą być używane przez dzieci oraz przez osoby w średnim wieku. Nie ma barier dotyczących wieku. Należy po prostu dopasować soczewki do każdej osoby indywidualnie.
  • Soczewki kontaktowe są tańsze, niż powszechnie się uważa. Cena zależy głównie od rodzaju soczewek. Soczewki miesięczne czy kwartalne są bardziej ekonomiczne niż jednodniowe.
  • Soczewki kontaktowe można używać w dalekowzroczności, krótkowzroczności, ale także w astygmatyzmie, prezpiobii. Ta ostatnia wada, dotyczy osób po 40 lub 50 roku życia i oznacza problemy z widzeniem bliskich przedmiotów, czy liter w gazecie. Obala to przekonanie o tym, że soczewki są tylko dla podstawowych wad wzroku.