Leki o działaniu przeciwbólowym znane są jako analgetyki, czyli substancje chemiczne, dzięki którym człowiek przestaje odczuwać ból. Doświadczenie pokazuje, że w trakcie zmagania się z dyskomfortem, sięgamy przede wszystkim po ibuprofen, paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy. Nie działają one tak samo, dlatego warto dopasować je do konkretnych dolegliwości. Sprawia to, że szybciej docierają do źródła bólu, a ich działanie utrzymuje się dłużej.

Kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz wspiera osoby, które zmagają się z gorączką. Oprócz tego posiada niezwykle ważną cechę – pozwala zapobiegać wybranym nowotworom. Kiedy chodzi o raka przełyku, szansa na jego występowanie zmniejsza się nawet o 60 procent. Różnice są widoczne również, kiedy chodzi o raka jelit, płuc oraz prostaty. Popularną aspirynę należy przyjmować każdego dnia. Optymalna porcja to 75 miligramów (mg). Warto wspomnieć o tym, że środek można stosować również w formie leku przeciwzakrzepowego, jednak takie działanie pojawia się dopiero po dłuższym stosowaniu.

Ibuprofen używany jest przede wszystkim w przypadku stanu zapalnego występującego w organizmie. Poprawia ogólny stan organizmu, obniża gorączką, wpływa również na redukcję zlepiania się płytek krwi. To środek, który nie gromadzi się w organizmie, usuwany jest wraz z moczem (w formie metabolitów).

Ostatni ze stosowanych środków to paracetamol. Mowa o leku wykazującym działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Nie wykazuje właściwości przeciwzapalnych, dlatego w przypadku takich dolegliwości lepiej sięgnąć po ibuprofen bądź kwas acetylosalicylowy.  Oprócz tego nie nadzy stosować go jako środek przeciwzakrzepowy. Paracetamol działa szybko, wystarczy odczekać około pół godziny, aby ból i dyskomfort zniknęły na około 4 godziny.

Właściwe stosowanie leków jest niezwykle ważne. Nie zaleca się przyjmowania jednocześnie kilku środków, gdyż w sytuacji, kiedy znajduje się w nich jednakowa substancja czynna, zwiększa się szansa na przedawkowanie (wpływa to negatywnie na funkcjonowanie wątroby). Wybrane leki oddziałują na siebie, co sprawia, że ich działanie może różnić się od tego przedstawionego przez producenta. W przypadku, kiedy kwas acetylosalicylowy jest łączony z metotreksatem, można spodziewać się toksycznego działania, które oddziałuje na szpik kostny. Kiedy stosuje się go razem z lekami przeciwzakrzepowymi, sprawia, ze krwawienie wydłuża się w czasie, a dodatkowo zwiększa szansę na występowanie krwotoku. Wśród skutków ubocznych związanych ze stosowaniem niewłaściwych proporcji bądź mieszania środków można wymienić przede wszystkim krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunki, bóle brzucha, zmiany pojawiające się na skórze oraz bóle głowy.

Należy pamiętać o sposobie przyjmowania leków, a mianowicie nie należy ich rozgryzać, tylko połyka się je w całości. Osłonka odgrywa istotną rolę, dzięki czemu lek nie pogarsza kondycji żołądka i jego wchłanianie zaczyna się dopiero w jelicie cienkim. Oprócz tego po przegryzieniu, lek może nie zadziałać, gdyż zostanie zniszczony przez kwas żołądkowy.