Kąpiel seniora potrafi nastręczyć wielu trudności. Zmierzyć musimy się z trudnościami z wejściem do kąpieli, utrzymaniem równowagi i problemami z samoobsługą. Podpowiadamy jak przygotować wannę, by senior mógł z niej wygodnie i bezpiecznie skorzystać.

Zadbaj o bezpieczne wejście i wyjście z wanny

Wraz z wiekiem zmniejsza się nasza sprawność ruchowa. Chodzi nie tylko o brak siły i kondycji, ale też ograniczenie ruchu w stawach i zaburzenia równowagi. Nic więc dziwnego, że pokonanie wysokiego progu wanny bywa nie lada wyzwaniem. Dbając o bezpieczeństwo osoby starszej warto zamontować w pobliżu poręcze i uchwyty. Pozwolą one na pewny chwyt, który jednocześnie ułatwi utrzymanie równowagi i pomoże przenieść część potrzebnej siły z tułowia i nóg na ręce. Poręcze przydadzą się również w trakcie samej kąpieli, np. podczas zamiany pozycji.

Krzesełko do wanny, czy ławeczka – co lepsze?

W wannie powinno nam być przed wszystkim wygodnie i bezpiecznie. Osobie starszej może być ciężko się wygodnie usadowić na dnie, a do tego sięgać z takiej pozycji po wszystkie potrzebne przedmioty i kosmetyki. Warto rozważyć jakąś formę siedziska do wanny. Do wyboru mamy krzesełko do wanny, ławeczkę i siedzisko montowane na ścianie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Krzesełko łatwo ustawić w dowolnym miejscu w wannie, a po kąpieli może służyć jako zwykły taboret w innym miejscu mieszkania, co ma nie lada znaczenie na małych powierzchniach. Dodatkowo krzesełko do wanny i siedzisko na ścianę nie ograniczają montażu parawanu sawannowego, co pozwala lepiej ochronić łazienkę przed zachlapaniem. Ławeczka za to jest bardzo stabilna, a dodatkowo, w zależności od wybranego modelu może montowana na wysokości ściany wanny lub w jej głębi. Niestety, nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem do narożnych wanien i zwiększa ryzyko zalania łazienki.

Zadbaj antypoślizgowe podłoże

Jedną z częstszych przyczyn wypadków w wannie jest poślizg. Problem dotyczy zarówno samego dna wanny, jak i łazienkowej podłogi, która po kąpieli najczęściej jest mokra. Oczywiście można zakupić wannę z specjalną powierzchnią antypoślizgową lub już po zakupie pokryć ją taką powłoką. Najtańszym rozwiązaniem będzie oczywiście włożenie do środka maty antypoślizgowej, ale pamiętaj, by potem dbać o jej higienę. Wzdłuż wanny połóż dywanik podbity od dołu gumą, dzięki czemu seniorowi będzie łatwiej złapać równowagę po wyjściu z wanny.