Anemia niesie za sobą wiele skutków ubocznych. Chodzi przede wszystkim o napady złości, gorsze wyniki w pracy oraz szkole i ogólne zniechęcenie do życia. Warto przekonać się w jaki sposób można nabyć anemię, a także jak sobie z nią radzić, aby efekty uboczne nie pogorszyły jakości życia.

Anemia – co to za choroba?

Anemia to choroba w trakcie której ma miejsce obniżenie stężenia hemoglobiny, czyli ilości czerwonych krwinek. Największa ilość przypadków jest powiązana z brakiem żelaza, jednakże występuje także anemia związana z rozpadem czerwonych krwinek, a jeszcze inna jest uwarunkowana obniżeniem poziomu wszystkich krwinek, co jest związane z zanikiem szpiku kostnego. Jednakże te przypadki nie są tak popularne, anemia związana z brakiem żelaza.

Na pierwszy rzut oka nie brzmi to pozytywnie, jednakże anemia nie jest ciężką chorobą, a jej wyleczenie nie powinno zająć wiele czasu. Aby poprawić stan zdrowia nie można jej jednak ignorować, ale należy podejść do tematu bardzo rozsądnie. W trakcie tej dolegliwości człowiek zmaga się z mniejszą ilością hemoglobiny oraz erytrocytów w krwi.

Jakie mamy rodzaje anemii?

Pierwszy rodzaj anemii określany jest mianem łagodnej, w którym to stężenie hemoglobiny waha się między 10 a 12 g/dl. Następnie pojawia się anemia umiarkowana, gdzie stężenie hemoglobiny to 8 do maksymalnie 9,9 g/dl. Anemia ciężka plasuje się między 6,5 a 7,9 g/dl, a najgorszy stan, który jest groźny dla życia człowieka to stężenie hemoglobiny niższe od 6,5 g/dl.

Jak można rozpoznać anemię?

Anemia powinna zostać potwierdzona przez lekarza, który w trakcie wywiadu, a następnie odpowiednich badań uzyskuje odpowiedź na nużące pytanie. Specjalista upewnia się, że występują zaburzenia koncentracji, rozkojarzenia, a także nadmierna podatność na infekcje – to podstawowe objawy choroby. To jednak cały czas nie wszystko. Anemia objawia się również bladością skóry, człowiek odczuwa bezustanne zmęczenie oraz osłabienie kondycji. Czasem występują omdlenia i ogólne osłabienie. Powstaje zadyszka nawet po niewielkim wysiłku, jak chociażby spacer czy wyjście na klatkę schodową. Anemicy to osoby drażliwe, które nie są w stanie kontrolować swoich nerwów oraz negatywnego zachowania, co często odbija się negatywnie na kontaktach z innymi ludźmi.

Jak postępować w przypadku anemii?

Leczenie anemii nie należy do skomplikowanych oraz wymagających. Najważniejsze to uzupełnić żelazo, którego brakuje w ludzkim organizmie, już ta zmiana zdecydowanie poprawi ogólne samopoczucie oraz wyniki badań krwi. Bardzo ważne jest jednak określenie w jaki sposób pacjent nabawił się anemii, czyli dlaczego w jego organizmie brakowało żelaza. Może to być powiązane z nieodpowiednią dietą, stylem życia oraz ciążą czy karmieniem piersią. Przyczyna choroby to pierwszy krok do wyleczenia się. Większość osób leczenie rozpoczyna od zmiany diety. W tym czasie należy spożywać sporo czerwonego mięsa, które zawiera duże ilości żelaza. Warto sięgać również po szpinak, brokuły oraz buraki, gdyż są one dobrą alternatywą dla osób, które ograniczają spożycie mięsa, albo pragną jak najszybciej poprawić swój stan zdrowia. Spore ilości żelaza można znaleźć w warzywach strączkowych, suszonych śliwkach oraz figach – wybór jest więc duży i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Inne osoby decydują się na przyjmowanie suplementów diety, które są dostępne bez recepty, ale są także do nabycia silne leki przepisywane przez lekarzy. Możliwe jest korzystanie z zastrzyków żelaza (ma to miejsce w sytuacji bardzo zaawansowanej anemii, która zagraża życiu oraz zdrowiu).