Bezobjawowe zapalenie płuc jest chorobą dotykającą drogi oddechowe. Tym, co różni je od standardowego stanu zapalnego jest brak typowych symptomów, które sprawiają, że przypadłość ta jest często mylnie diagnozowana, a prawidłowe leczenie odroczone w czasie. Niemniej, bezobjawowe zapalenie płuc może być tak samo groźne dla zdrowia pacjenta jak te standardowe, dlatego kluczową rolę odgrywa szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak rozpoznać ten nietypowy stan zapalny?

Bezobjawowe zapalenie płuc – objawy

Bezobjawowe zapalenie płuc może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne, grzybicze, alergiczne lub chemiczne i jest nierozerwalnie związane z obniżonym układem immunologicznym człowieka. Wśród najczęściej występujących objawów bezobjawowego zapalenia płuc wyróżnia się;

  • złe samopoczucie
  • uczucie zmęczenia i apatii
  • duszności – nasilające się w trakcie aktywności fizycznej, choć na co dzień nie wpływające znacząco na funkcjonowanie
  • przewlekły i lekki kaszel.

Brak wysokiej gorączki oraz intensywnego kaszlu i bólu w klatce piersiowej (typowych objawów standardowego zapalenia płuc) sprawia, że stan ten jest mylnie diagnozowany. Najczęściej uważa się go za zwykłą infekcję dróg oddechowych lub astmę, przez co wdrożone leczenie nie przynosi rezultatów. O tym, że stan pacjenta jest znacznie gorszy okazuje się dopiero po pewnym czasie, kiedy to początkowo wdrożona terapia nie przynosi wymiernych rezultatów.

Bezobjawowe zapalenie płuc może także dotykać dzieci (zwłaszcza małe) i w ich przypadku jest ono niezwykle groźne. Tym co powinno zaniepokoić rodziców jest: brak apetytu, zaburzenie normalnego rytmu dobowego, senność, zmęczenie oraz zasinienie wokół ust.

Bezobjawowe zapalenie płuc – diagnoza

Podstawowym badaniem pozwalającym na zweryfikowanie bezobjawowego zapalenia płuc jest zdjęcie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej. W sytuacji kiedy wynik tego badania nie daje jednoznacznych wyników, a lekarz podejrzewa obecność płynu w płucach, może zaproponować przekłucie jamy opłucnej. W skrajnych przypadkach przeprowadza się tomografię komputerową pozwalającą uzyskać obraz płuc w wysokiej rozdzielczości. Nie bez znaczenia jest także morfologia, pozwalająca na weryfikację obecności stanu zapalnego w organizmie pacjenta.

Bezobjawowe zapalenie płuc – leczenie

Bezobjawowe zapalenie płuc ma z reguły łagodny przebieg dzięki czemu odpowiednia kuracja może odbywać się w domu. W zależności od przyczyny wywołania jednostki chorobowej (najczęściej ma jednak podłoże bakteryjne), wdraża się odpowiednie leki, głównie antybiotyki. Ponadto zaleca się odpoczynek, picie dużej ilości płynów oraz domowe sposoby na poprawę odporności, takie jak syrop z cebuli, syrop malinowy czy spożywanie czosnku. W skrajnych przypadkach może zachodzić potrzeba hospitalizacji. Wówczas, kuracja trwa około 7 dni, podczas których pacjentom aplikuje się amoksycylinę, choć długość terapii i dobór odpowiednich medykamentów ustala lekarz na podstawie wyników badań.