Dbałość o zdrowie powinna być kultywowana w różnych kontekstach. Aby skutecznie móc stymulować naturalną moc organizmu, należy regularnie uprawiać sport, trzymać się zasad zdrowego odżywiania, a także unikać niezdrowych nawyków. Niekiedy jednak trzeba podjąć ponadnormatywne środki, takie jak wprowadzenie witaminy D3 dla dorosłych do diety. Niestety nawet dbając o odpowiednią dietę i ekspozycję na słońce, trudno jest zapewnić sobie odpowiednią podaż witaminy D3.

Poza słońcem tę witaminę można wprowadzić do organizmu za pomocą produktów takich jak:

  • tłuste ryby,
  • tran,
  • jajka,
  • podroby,
  • suplementy diety.

Niestety witamina D3, która występuje w naturalnych produktach spożywczych, występuje tam w relatywnie niewielkich ilościach, co sprawia że trudno zapewnić sobie odpowiednią podaż adekwatną do zaleceń lekarzy i dietetyków. Witamina D3 dla dorosłych występuje jednak w suplementach diety, które świetnie uzupełniają niedobory powstające z niedostatków odpowiednich produktów spożywczych w diecie, a także wystarczającej ekspozycji na słońce.

Witamina D3 dla dorosłych – czy suplementacja jest konieczna?

Najpopularniejszą metodą na pozyskiwanie witaminy D jest eksponowanie skóry na promienie słoneczne. Większość ludzi uważa, że to wystarczy, jednak niestety nie jest to takie proste i nawet w miesiące letnie trudno jest zapewnić sobie odpowiednią ilość witaminy D. Chcąc pokryć całe zapotrzebowanie na tę witaminę, trzeba by wystawić odsłonięte całe ciało na działanie promieni słonecznych, na co najmniej pół godziny. Ponadto trzeba by to zrobić w okresie od 12 do 13 w południe, gdyż tylko wtedy do ziemi docierają promienie o odpowiedniej długości fali, które optymalnie stymulują produkcję witaminy D w skórze. Spełnienie takiego warunku dla przeciętnego człowieka jest dość trudne i problematyczne, więc skorzystanie z witaminy D3 dla dorosłych w formie suplementów jest o wiele wygodniejszą opcją. Poza suplementami warto jednak wprowadzać do diety naturalne produkty, które zawierają duże ilości tej witaminy, gdyż są one same w sobie bardzo zdrowe.

Co daje organizmowi witamina D3?

Witamina D3 dla dorosłych ma tak samo duże znaczenie, jak dla dzieci. Przyjęło się twierdzić, że picie tranu zawierającego duże ilości witaminy D jest polecane jedynie dzieciom. Jest to jednak nieprawda, gdyż mechanizm pozytywnego działania witaminy D na organizm nie ustaje wraz z wejściem w wiek dorosły. Suplementacja tą witaminą i utrzymywanie jej stężenia na wysokim poziomie jest wskazane także dla dorosłych. Umożliwi to łatwiejsze unikanie przeziębień, infekcji wirusowych, zwiększy wydolność organizmu, a także poprawi ogólną witalność dzięki działaniu ogólnoustrojowemu. Dzienna dawka witaminy D3 może sięgać nawet do kilku tysięcy jednostek.