Jak usunąć kleszcza? Zadanie to nie należy do najtrudniejszych, ale wymaga podstawowej wiedzy. Pojawiło się niestety wiele mitów na temat pozbywania się kleszczy wczepionych w skórę. Właściwy sposób usuwania gwarantuje ochronę przed zakażeniem.

Jak usunąć kleszcza – szybkie działanie

Jeśli na skórze został dostrzeżony kleszcz, można próbować samodzielnie go usunąć. Przy zbyt dużych wątpliwościach odnośnie właściwego postępowania, warto wybrać się do najbliższego gabinetu lekarskiego lub szpitala, aby mieć pewność odnośnie fachowej pomocy medycznej. Podczas usuwania kleszcza największe zagrożenie niesie pozostawienie w skórze główki lub tułowia, co zwiększa ryzyko zakażenia.

Dobrze jest mieć przy sobie specjalny zestaw do usuwania kleszczy, do zakupienia w każdej aptece. Ponadto przyda się żel lub chusteczka pozwalające na zdezynfekowanie miejsca po ukąszeniu. Możliwie szybkie uporanie się z kleszczem jest o tyle ważne, że między 12 a 24 godzin od momentu ukłucia, dochodzi do wydostawania się bakterii z układu trawiennego kleszcza, które powodują rozwój boreliozy.

Dlaczego nie zawsze od razu zauważamy kleszcza? Ponieważ jego ślina zawiera środek znieczulający działający miejscowo. Z tego względu, profilaktycznie należy dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie po spacerze w lesie, łące, pracach wykonywanych na działce czy w wysokich trawach.

Bezpieczne usuwanie kleszcza

Jak usunąć kleszcza prawidłowo? Należy zastosować wąskie szczypczyki i uchwycić nimi widocznego kleszcza, jak najbliżej skóry. Nie wolno wykonywać ruchów obrotowych, ponieważ mogą one doprowadzić do oderwania tułowia lub nawet zmiażdżenia. Usuwanie kleszcza powinno się odbywać ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Po oderwaniu trzeba miejsce wkłucia zdezynfekować.

Zakazane jest smarowanie kleszcza tłustymi substancjami, lakierami do paznokci, benzyną, alkoholem, a także przypalanie. W wyniku takich działań kleszcz faktycznie może odpaść, ale w trakcie wydala on duże ilości materiału zakaźnego w obrębie skóry. Nieskuteczne są także próby zastosowania domowych sposobów – igły czy wyrywania palcami. Efektem jest najczęściej oderwanie tylko odwłoku i pozostawienia reszty w ciele, co podwyższa ryzyko zakażenia.