Wybór wenflonu wydawać może się bardzo prostą sprawą jednak w rzeczywistości wcale taki nie jest. Otóż na rynku istnieje wiele modeli takich produktów, które różnią się od siebie pod pewnymi względami. Aby wybrać właściwy wenflon niezbędne jest, dostosowanie jego wymiaru do wieku lub wagi pacjenta. Jednak takich wymogów i czynników jest znacznie więcej. Omówione zostały one poniżej. Dlaczego tak istotne jest dostosowanie odpowiedniego wenflonu do danego pacjenta? O tym w poniższym tekście!

 

Czym charakteryzuje się wenflon?

Jednym z podstawowych przyrządów medycznych, który stosowany jest na bardzo szeroką skalę, jest wenflon. To właśnie on służy do zapewniania dostępu do żył pacjentów placówek medycznych. Każda kroplówka, płyny podawane dożylnie, a także inne lekarstwa dostają się bezpośrednio do żył właśnie dzięki wenflonom. Aby móc korzystać bezpiecznie z wenflonu należy go uprzednio prawidłowo umieścić w żyle chorego. Do tego niezbędna jest wiedza, a także pewne umiejętności. To właśnie z tego powodu za zakładaniem wenflonów stoją wykwalifikowane pielęgniarki czy lekarze, a nie zwyczajni ludzie. Wręcz zabronione jest samodzielne wkuwanie wenflonów, gdyż może zagrażać to zdrowiu. Umieszczenie wenflonu w żyle pozwala kilkakrotnie korzystać z wejścia do żyły bez konieczności wielokrotnego kłucia pacjenta. Jest to, więc doskonałe rozwiązanie dla obydwu stron.

 

Każdy wenflon zbudowany jest tak samo, a w jego skład wchodzą:

  • kaniula,
  • igła,
  • plastikowa nasadka.

Dla zachowania jałowości każdy wenflon zapakowany jest oczywiście w blister oraz pudełeczko. W chwili zakładania wenflonu musi on być sterylny i czysty. Istnieje kilka sposobów zakładania wenflonu, a różnice pomiędzy nimi opierają się o techniki wkłucia czy też wprowadzania igły do żyły. Nieodpowiednie założenie wenflonu skutkuje przykrymi dolegliwościami, a może być to krwiak, zapalenie żyły czy też miejscowe zapalenie powłok skórnych. To właśnie, dlatego tak ważne jest odpowiednie wkucie oraz umieszczenie dopasowanego do pacjenta wenflonu.

 

Dokonuje się tego w oparciu o:

  • wiek pacjenta – dla dzieci są przeznaczone cieńsze i krótsze wenflony niż dla dorosłych,
  • potrzebną do wprowadzenia ilość płynów.

Na rynku medycznym dostępne są różne rodzaje wenflonów. Przede wszystkim różnią się one rozmiarem i długością. Do wyboru są wenflony bardzo cienkie, a także bardzo grube, które można dopasować do wymagań danego pacjenta.

 

Jak długo można trzymać w żyle wenflon?

Ogólnie przyjęte jest, że wenflon nie powinien być w żyle dłużej niż 5-7 dni. Oczywiście zdarzają się przypadki, że jest on trzymany nieco krócej lub dłużej jednak należy mieć na uwadze, że zbyt długo pozostawiony w żyle wenflon może skutkować zapaleniem.