Częste infekcje górnych dróg oddechowych mogą powodować podrażnienie błony śluzowej. W takim przypadku konieczna jest jej szybka regeneracja oraz nawilżenie, ponieważ to właśnie ona stanowi pierwszą barierę ochronną naszego nosa. W jaki zatem sposób możemy zadbać o dobrą kondycję swojej śluzówki?

Co powoduje uszkodzenie śluzówki nosa?

Błona śluzowa stanowi pierwszą barierę ochronną naszego nosa, która nieustannie narażona jest na kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Nie tylko ogrzewa ona wdychane powietrze, ale także filtruje je, tak, aby do naszego organizmu przedostawało się jak najmniej szkodliwych związków. W przypadku, gdy śluzówka nie działa prawidłowo jesteśmy bardziej narażeni na ataki wirusów, bakterii i grzybów, mogących powodować różnorakie infekcje.

Do uszkodzenia śluzówki nosa dochodzi w wyniku:

  • chorób i infekcji górnych dróg oddechowych, objawiających się uciążliwym katarem,
  • alergii,
  • drażniącego oraz suchego powietrza pochodzącego np. z dymu tytoniowego czy zanieczyszczeń,
  • urazów, zabiegów chirurgicznych lub operacji,
  • przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • stosowanie leków zarówno donosowych, jak i niedonosowych.

Regeneracja podrażnionej śluzówki. Jakie kroki podjąć?

Odbudowa i regeneracja podrażnionej i uszkodzonej śluzówki jest ważna nie tylko pod kątem odzyskania uczucia komfortu, ale przede wszystkim zadbania o jej prawidłowe funkcjonowanie oraz umożliwienie pełnienia swojej ochronnej funkcji.

Pomocne w zregenerowaniu śluzówki nosa są:

  • dostępne w aptekach specjalne preparaty o działaniu nawilżającym oraz łagodzącym podrażnienia w formie maści, aerozoli, sprayów, zawierające chlorki sodu, witaminę B5, witaminę A, wodę morską, glicerol oraz kwas hialuronowy,
  • domowe inhalacje na bazie soli morskiej lub wyciągów z ziół (olejek eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy, wyciąg z aloesu).

Ponadto, osoby borykające się z podrażnioną śluzówką powinny unikać czynników drażniących, takich jak dym papierosowy, zimne lub suche powietrze czy kurz. Do wysuszania śluzówki może dochodzić także latem, dlatego też w tym okresie warto pamiętać o częstym nawadnianiu organizmu wodą mineralną.