O alergii na nikiel mówi się, gdyż problem ten staje się coraz bardziej widoczny ze względu na powszechne uczulenie na noszone kolczyki. Nikiel to bardzo silny alergen skórny, którego jest po prostu za dużo w naszym otoczeniu, środowisku oraz w diecie. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Alergia na nikiel

Alergia na nikiel przybiera na mocy, gdyż jest go o wiele za dużo w jedzeniu przez nas spożywanym oraz otoczeniu. Ten szkodliwy pierwiastek wpływa bardzo negatywnie na organizm, kiedy znajduje się w formie pylistej. Na dzień dzisiejszy nie wiemy jaka dawka niklu uczula, a także jak długo trzeba czekać na pojawienie się skutków ubocznych alergii. Wpływa na to między innymi wrażliwość organizmu oraz inne występujące choroby i schorzenia. Jeżeli układ odpornościowy jest słaby to istnieje spora szansa na wystąpienie alergii już w całkiem młodym wieku. Aby temu zapobiegać warto sięgać przede wszystkim po zróżnicowane potrawy, produkty roślinne, zwierzęce i dużo warzyw oraz owoców.

Jak już wspomniano na początku dziewczynki mają o wiele większą szansę na zmaganie się z alergią na nikiel. Jest to związane z tym, że zakłada się im kolczyki oraz inne ozdoby i biżuterię już od pierwszych miesięcy życia. W ich przypadku nawet bardzo niewielkie ilości niklu wykazują się sporą szkodliwością i niekorzystnym działaniem. W związku z tym, kiedy rodzice zadecydują o przebiciu uszu córeczki w młodym wieku muszą upewnić się, że nabywają najlepszej jakości kolczyki w których nie występuje nikiel.

Skoro już mowa o biżuterii i zawartości niklu, warto przytoczyć pewne badania. W kilku krajach zbadano zawartość niklu w przypadkowych kolczykach. Pokazały one, że w kolczykach pochodzących z Warszawy niklu było aż 18,4%, a w tych pochodzących z Londynu 15,1%. Produkty te wydzielały nikiel w stężeniu, które wywołuje alergię. Kolczyki nabyto na przypadkowych straganach i sklepach (warto zaznaczyć, że nie były to sklepy krajowe bądź międzynarodowe).

W przypadku uczulenia na nikiel należy przede wszystkim ograniczyć jego ilość w diecie oraz naturalnej pielęgnacji. Aby poznać wszystkie zasady, których muszą przestrzegać osoby z alergią na nikiel warto skontaktować się ze specjalistą. Niewielkie zmiany przynoszą ogromne rezultaty i warto mieć tego świadomość.