Na pojawienie się miażdżycy trzeba poczekać. Jest to choroba związana zarówno z dużymi, jak i średnimi naczyniami tętniczymi. Jej specyfiką jest utrudniony przepływ naczyniowy. Przekonaj się w jaki sposób można rozpoznać chorobę oraz jak się ją leczy.

 

Miażdżyca – dlaczego rozwija się w organizmie człowieka?

Miażdżyca to choroba zapalna, przez co rozumie się stan będący efektem uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany naczyń. W związku z tym pod warstwą pojawia się pasmo tłuszczowe stworzone przy pomocy komórek zapalnych. Razem z upływem czasu w błonie pojawiają się również lipidy, kolagen oraz wapno. Na skutek stworzenia takiej warstwy, przepływ krwi staje się problematyczny. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że z chorobą zmagają się nawet dzieci, jednakże jej efekty pojawiają się dopiero w okresie dorosłości i mowa jest tutaj bynajmniej nie o 20 letniej młodzieży, ale ludziach, którzy znajdują się już w okresie przekwitania. Zmiany w organizmie są już na zaawansowanym poziomie, co utrudnia leczenie.

Jak objawia się miażdżyca?

W przypadku miażdżycy nie można jednoznacznie wymienić jej skutków ubocznych, gdyż są one uwarunkowane miejscem w którym występują zmiany. Najcięższe w skutkach jest upośledzenie przepływu w naczyniach wieńcowych, mózgowych, nerkowych, a także tętnicach, których zadaniem jest dostarczenie krwi zarówno do kończyn, jak i przewodu pokarmowego.

Chorzy mogą zmagać się chociażby z chorobą niedokrwienną serca, co jest skutkiem gorszego przepływu krwi w naczyniach wieńcowych. Pacjenci narzekają wtedy na ból w klatce piersiowej, który może przerodzić się w najgorszym wypadku w zawał serca. Dodatkowo, występują zaburzenia pamięci, zawroty głowy, problemy ze wzrokiem. Innym skutkiem miażdżycy jest nadciśnienie tętnicze, a także niewydolność nerek. Niektóre osoby zmagają się z niedokrwieniem kończyn dolnych, co objawia się w pierwszej kolejności problemami z poruszaniem się, a później człowiek może doczekać się martwicy. To oczywiście tylko przykłady negatywnych schorzeń oraz zjawisk jakie wywołuje miażdżyca.

Jak leczyć chorobę?

Zmiany miażdżycowe zostają wyleczone przy pomocy chirurgii. Precyzując, chodzi o operacyjne pozbycie się blaszki miażdżycowej, można zastosować także inną metodę polegającą na ominięciu odcinka, który zwęził się, dzięki zastosowaniu pomostu naczyniowego. Jednakże, jeśli stan pacjenta nie jest jeszcze tak zaawansowany, istnieje możliwość na wykonanie plastyki tętnic w trakcie, której odbywa się również wprowadzenie do tętnic stentu. Nie istnieją skuteczne tabletki bądź inne środki wspierające chorobę, a więc nie można rozprawić się z nią szybko oraz bezboleśnie.