NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, to produkty wykazujące nie tylko działanie przeciwzapalne, ale i przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Należy do nich między innymi Diclac. Jak działają i jak je wybierać?

Jak działają niesteroidowe leki przeciwzapalne?

Jest to duża i bardzo zróżnicowana grupa leków. Można je zakupić bez recepty, a są tak powszechne, że poza apteką znajdujemy je nawet na stacjach benzynowych. Choć wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie mogą być wybierane bez dokładnej analizy stanu zdrowia. Wchodzą bowiem w interakcje z innymi środkami, nie tylko lekami.

Mechanizm działania leków, takich jak Diclac, Dicuno czy Olfen, polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Są to hormony odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą różnić się nieco siłą i sposobem działania, ze względu na zawartą w danym produkcie substancję czynną.

Jak działa diklofenak?

Diklofenak to substancja czynna, która swoje miejsce w leczeniu znalazła począwszy od 1979 roku. Leki zawierające tę substancję są najczęściej wybierane. Diklofenak, poza wspominanym działaniem, wpływa również na hamowanie agregacji płytek krwi. W odróżnieniu od innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, substancja ta prawdopodobnie doprowadza do hamowania aktywności lipooksygenazy, która jest odpowiedzialna za rozwój innych czynników prozapalnych.

Pod względem działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego, diklofenak jest silniejszy niż kwas acetylosalicylowy, jednak wykazuje od niego słabsze i krótsze działanie przeciwagregacyjne.

Zasady stosowania

Większość niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych jest bez recepty, pewna grupa możliwa jest do zakupienia tylko na receptę. W obydwu przypadkach należy korzystać z konsultacji lekarskiej, by odpowiednio dobrać dany produkt. Poszczególne substancje czynne inaczej działają na każdy organizm, w zależności również od aktualnego stanu zdrowia, wieku pacjenta czy zażywanych jednocześnie leków. Szczegółowy wywiad pozwala dobrać lek, który będzie nie tylko skuteczny, ale i maksymalnie bezpieczny podczas stosowania.