Zima i wczesna wiosna to sezon przeziębień i grypy. Najczęściej dokuczają nam wówczas infekcje wirusowe. Przeważnie dopada nas ból gardła i katar. Jeśli nie dojdzie do wtórnego zakażenia bakteryjnego, wystarczy zastosować leczenie objawowe.

Śluzówka nosa

Błona śluzowa jamy nosowej w naturalny sposób oczyszcza, ogrzewa i nawilża powietrze dostające się do układu oddechowego. Za te procesy odpowiedzialny jest tzw. mechanizm śluzowo-rzęskowy, tworzony przez wyściełający jamę nosową nabłonek migawkowy oraz liczne gruczoły śluzowe. Śluz zatrzymuje pochodzące z zewnątrz zanieczyszczenia, a rzęski usuwają je z dróg oddechowych. Infekcja czy też alergen powoduje, że funkcje śluzówki nosa są zaburzone. Pojawia się obrzęk i przekrwienie, a produkcja śluzu jest znacznie intensywniejsza. Nadmiar wydzieliny z kolei sprzyja namnażaniu się bakterii. Wydzielina przybiera postać gęstą, ropną i znacznie ogranicza drożność nosa.

Roztwór hipertoniczny na zapchany nos

W sprzedaży są dostępne liczne preparaty łagodzące przebieg infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej wybieranymi lekami są spray’e i aerozole do nosa. Skutecznym i naturalnym rozwiązaniem jest zastosowanie soli morskiej. Roztwór hipertoniczny soli świetnie oczyszcza jamę nosową z drobnoustrojów chorobotwórczych, pyłów, alergenów itp. Zmniejsza obrzęk i ukrwienie błony śluzowej. Roztwór hipertoniczny to roztwór o stężeniu osmotycznym wyższym od stężenia roztworu, z którym jest porównywany. Woda zawsze przepływa w kierunku roztworu hipertonicznego, który zawiera więcej soli niż płyny fizjologiczne ludzkiego organizmu. Błona śluzowa traci w ten sposób wodę i w naturalny sposób ulega obkurczeniu. Roztwór hipertoniczny jest zatem polecany przy infekcyjnym lub alergicznym nieżycie nosa, w przeciwieństwie do roztworu izotonicznego, który z kolei świetnie sprawdzi się do zabiegów higienicznych i codziennej pielęgnacji. Tego typu preparaty nie uzależniają, nie uszkadzają śluzówki i są całkowicie bezpieczne. Można je stosować nawet u małych dzieci.