Niestety, coraz więcej dzieci zmaga się z otyłością. Czy jest to wina rodziców, którzy nie pilnują diety pociechy oraz nie zachęcają do aktywności, a może dzieci staja się coraz bardziej leniwe? Przekonaj się dlaczego aktywność fizyczna jest tak bardzo istotna w życiu młodego człowieka.

Aktywność od pierwszych tygodni życia

Nawet kilkutygodniowy noworodek porusza się w łonie matki. Wraz z przybywaniem dni oraz tygodni jego ruchy stają się coraz intensywniejsze oraz bardziej zaawansowane. Już takie maleństwo potrafi przewracać się w wodach płodowych, kręcić główką oraz poruszać nóżkami i rączkami. Wszystkie te ruchy są bardzo ważne, gdyż umożliwiają właściwy rozwój dziecka. „Ćwiczenia” wykonywane przez niemowlę stymulują rozwój mózgu oraz wpływają na kondycję mięśniowo – nerwową. Oprócz tego możliwe jest właściwe rozwijanie kości oraz stawów. Kiedy dochodzi do tego kształtowanie zmysłu dotyku, równowagi i kinestezji otrzymujemy pojęcie jak istotną rolę w rozwoju człowieka odgrywa ruch. Każdy człowiek rodzi się z potrzebą ruchu, co prawda na początku jest to bardzo spontaniczne, ale rolą rodziców jest dążenie do tego, żeby dziecko było jak najbardziej aktywne przez cały czas, gdyż jest to bardzo pozytywna cecha.

Co ciekawe to cały czas nie wszystkie zalety związane z aktywnością fizyczną. Ruch sprawia, że układ mięśniowo-szkieletowy dobrze się rozwija, następuje stymulacja układu krążenia oraz oddechowego, a także właściwy rozwój układu nerwowego. Ruch sprawia, że dziecko zmaga się z mniejszą ilością chorób oraz dolegliwości, gdyż cały organizm lepiej funkcjonuje (również układ odpornościowy).

Warto mieć na uwadze, że aktywność fizyczna sprawia, że kondycja psychiczna dziecka jest na lepszym poziomie. Młody człowiek ma lepsze samopoczucie, nie ma większych trudności ze zmaganiem się ze stresem, a także istnieje zdecydowanie mniejsza szansa na występowanie depresji. W przypadku dzieci ruch sprawia, że decyzje podejmowane są zdecydowanie szybciej, planowanie nie przysparza większych trudności, tak samo jak pamięć krótkotrwała oraz długotrwała. Aktywne dzieci lepiej się skupiają, a nawet mają podzielność uwagi.

Już na zakończenie warto dodać, że dzięki aktywności fizycznej uczucie niepokoju zdecydowanie maleje, a do tego sen przychodzi łatwo oraz jest spokojniejszy. Zyskuje na tym odpowiedzialność, pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Nie ma chyba żadnego powodu, który zniechęcałby do aktywności fizycznej, zgadzasz się?