Skurcze łydek nie zdarzają się każdemu. Doskwierają one przede wszystkim osobom intensywnie uprawiającym sport oraz kobietom w ciąży. Głównym powodem ich występowania jest niedobór pierwiastków mineralnych, a także spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny, która słynie z wypłukiwania z organizmu cennych minerałów. Czy należy wiedzieć o czymś jeszcze?

 

Przyczyny skurczy łydek

Skurcze odczuwane w łydkach są jednoznaczne ze zmianą długości oraz napięcia włókien mięśniowych łydek. Włókna zaciskają się, a mięśnie twardnieją, co dla człowieka oznacza nieprzyjemne uczucie, a nawet ból w łydce. Za skurcze odpowiada przede wszystkim niedostateczna ilość pierwiastków mineralnych, czyli jonów sodu, potasu, wapnia oraz magnezu. Jest to ściśle związane ze skomponowaniem niewłaściwej diety, nieodpowiednio zróżnicowanej oraz niedostarczającej wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Miłośnicy kawy oraz napojów energetycznych także muszą mieć się na baczności, gdyż dzięki nim z organizmu szybciej usuwane są makroelementy oraz zaburzona zostaje gospodarka kwasowo-zasadowa organizmu. Osoby sięgające regularnie po napoje alkoholowe także mogą zauważyć u siebie skurcze. Przyczyną bólu łydek może być oprócz tego przyjmowanie leków bądź suplementów diety o działaniu odchudzającym, przeczyszczającym i moczopędnym. Odpowiadają za to składniki dobrane w trakcie ich produkcji, które negatywnie wpływają na organizm. Jest to często zmora sportowców oraz osób, które spędzają długie godziny każdego dnia na siłowni bądź wykonują inną aktywność fizyczną. Przetrenowanie organizmu będzie się objawiało nie tylko bólem mięśni, określanym mianem zakwasów, ale prawdopodobnie pojawią się także skurcze łydek.

 

Skurcze łydek – sprawa może być poważna

Wymienione powyżej przyczyny skurczy łydek nie są jednak jedyne. Dolegliwość ta może być związana z wieloma chorobami, a jedną z nich jest cukrzyca. Osoba zmagająca się z cukrzycą może zauważyć u siebie uszkodzenie chociażby naczyń tętniczych nóg, przeradzającą się w nieodpowiednie ukrwienie kończyn. Wiele osób żyje z cukrzycą, nawet nie mając o niej pojęcia, dlatego brak czucia w nogach, drętwienie kończyn oraz skurcze powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, gdyż mogą one wskazywać na rozwijającą się dolegliwość.

Skurcze łydek wskazują także na nadciśnienie, dzięki któremu wybrane kończyny nie zostają dobrze ukrwione, albo ich unerwienie zostaje zaburzone. Ostatnią przyczyną mogę być dopiero co powstające żylaki, które z reguły połączone są z ciężkimi nogami oraz ich puchnięciem.