Zapchany nos, obfita wydzielina z dróg oddechowych, trudności z oddychaniem, osłabione zmysły smaku i powonienia to objawy nieżytu nosa, który zwykle towarzyszy infekcjom dróg oddechowych oraz stanom przeziębienia i grypy. Katar to także najczęstszy z objawów alergii.

Leczenie objawowe infekcji dróg oddechowych

Większość infekcji ma podłoże wirusowe. Aby nie przybrały one formy przewlekłej oraz aby nie dopuścić do dodatkowego zakażenia bakteryjnego i związanych z tym komplikacji, należy wdrożyć leczenie objawowe. Symptomy, zwykle towarzyszące zakażeniu górnych dróg oddechowych, to katar, kaszel, podwyższona temperatura, ból gardła. Ich łagodzenie nie tylko przynosi choremu ulgę, ale też zapobiega przechodzeniu choroby w groźne stany przewlekłe. Nie należy bagatelizować z pozoru niegroźnych infekcji wirusowych. Ich komplikacje mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia pacjenta.

Sprey do nosa i inne preparaty bez recepty

Jednym z najbardziej dokuczliwych symptomów chorobowych jest katar. Zapchany nos i cieknąca wydzielina znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Powodują m.in.  rozdrażnienie, senność, kłopoty z koncentracją uwagi. Równie przykry jest kaszel. Ataki suchego kaszlu nie tylko nie pomagają w usunięciu wydzieliny z dróg oddechowych, ale są także niezwykle męczące. Wyczerpująca dla organizmu jest także utrzymująca się długo wysoka gorączka. W sprzedaży dostępne są rozmaite preparaty łagodzące objawy wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych. Najpopularniejszym lekiem na katar jest sprey do nosa. Działa on miejscowo i aplikuje się go bezpośrednio do jamy nosowej. Sprey do nosa może być czystą wodą morską lub zawierać inne substancje wspomagające, takie jak roślinne olejki eteryczne oraz glicerynę. Skutecznie udrażnia on zapchany nos, obkurcza śluzówkę, oczyszcza ją oraz nawilża. Sprey do nosa świetnie sprawdzi się także do łagodzenia przebiegu kataru siennego. Do leczenia objawowego można stosować tabletki na katar oraz kompleksowe preparaty łagodzące większość symptomów przeziębienia i grypy.