Wykonywanie regularnych badań jest bardzo ważne, gdyż umożliwia wykrycie zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Współczesny styl życia oraz występująca powszechnie otyłość przyczyniają się do tego. Jak należy funkcjonować, kiedy lekarz wykryje cukrzycę?

Małe zmiany, duże efekty

Zbijanie zbyt wysokiego poziomu cukru jest bardzo istotne, gdyż organizm ludzki nie ma możliwości transportowania go z krwi do komórek. W związku z tym już stan przed cukrzycą powinien nam dać do myślenia oraz skłonić do podjęcia wszystkich możliwych zmian umożliwiających zachowanie lepszego zdrowia na długie lata.

Wysiłek fizyczny to jedna z form zachowania właściwego poziomu cukru, a dodatkowo regularna aktywność sprawia, że w organizmie występuje większa wrażliwość na insulinę. Przez cechę tę rozumie się lepsze używanie cukru spożywanego przez człowieka, a mianowicie zostaje on modyfikowany w energię.

Niestety, większość cukrzyków wzbrania się przed wszelkiego rodzaju aktywnością, gdyż obawiają się wystąpienia u nich hipoglikemii. Przez określenie to rozumie się brak równowagi między glukozą znajdującą się w organizmie oraz insuliną. W przypadku, kiedy człowiek posiada zbyt duże ilości insuliny, poziom glukozy niebezpiecznie spada. Kiedy do omówionej sytuacji dojdą jeszcze ćwiczenia, mamy do czynienia z niedocukrzeniem, co również jest negatywnym stanem. Lecz w tym samym czasie ruch sprawia, że nie trzeba zażywać tak dużych porcji insuliny jak muszą to czynić osoby prowadzą siedzący tryb życia. Konieczne jest więc zachowanie dobrego balansu.

Cukrzycy muszą uważać także na węglowodany. Jest to związane z tym, że rozkładane w organizmie węglowodany zmieniają się w cukier, przede wszystkim glukozę, która w dalszej kolejności zostaje przetransportowana do komórek. W związku z tym konieczne jest odpowiednie zaplanowanie wszystkich posiłków, tak aby każdy z nich dostarczał potrzebnych kalorii oraz związków odżywczych, ale nie powodował skoków insuliny.

Wprowadzenie większej ilości błonnika to kolejna zmiana w przypadku nabycia cukrzycy. Błonnik sprawia, że trawienie węglowodanów oraz wchłanianie cukru odbywa się znacznie wolniej. Poziom glukozy wzrasta więc zdecydowanie wolniej. Należy sięgać przede wszystkim po błonnik rozpuszczalny, gdyż ma on większe zdolności obniżania poziomu glukozy we krwi. Do diety warto wprowadzić jabłka, gruszki, banany, maliny, brokuły, awokado, nasiona chia, owies, buraki, gorzką czekoladę, komosę ryżową oraz migdały. W przypadku kobiet należy spożywać 25 gramów błonnika, a panowie powinni zjadać 38 gram.