Występuje w mięsie, rybach, mleku i parmezanie, szpinaku, bananach i nasionach roślin strączkowych. Jego niezastąpionym źródłem są ziarna sezamu. Brakuje go tylko tam, gdzie jest naprawdę potrzebny – w organizmie człowieka. Tryptofan to jeden z tych aminokwasów, które należy dostarczyć mu z pożywieniem.

Można go nazwać uniwersalnym surowcem do produkcji ważnych życiowo substancji – enzymów i hormonów. Od jego ilości zależy poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Tryptofan w formie suplementu to ważny sposób na leczenie depresji, ale może wpłynąć także na ogólne samopoczucie. Obecność tryptofanu w organizmie przynosi również słodkie sny, bowiem to półprodukt do wytwarzania melatoniny, odpowiedzialnej w organizmie za zasypianie. Jego obecność jest niezbędna do regulowania poziomu adrenaliny i dopaminy, pojawiających się w momentach stresu. Jeśli dodamy, że tryptofan na odpowiednim poziomie ma wpływ również na hormon wzrostu, można go określić jako substancję o znaczeniu strategicznym.

Tryptofan w nadmiarze może wywołać negatywne skutki. Skonsultuj jego zastosowanie i dawkowanie z lekarzem

Jednak przyjmowanie tego aminokwasu w formie suplementu wymaga konsultacji lekarskiej. Chodzi o właściwe dawkowanie, gdyż tryptofan w nadmiarze może przynieść negatywne skutki. Jeśli zaczniemy go przyjmować na własną rękę, możemy odczuwać suchość w ustach i nudności, pojawi się wówczas również rozmazane widzenie. Skrajne przypadki skutkują zaburzeniami w koordynacji ruchowej i zanikiem mięśni.

Ostrożnie przy odchudzaniu. Tryptofan może pomóc, ale należy mieć go pod kontrolą, najlepiej u specjalisty

Tryptofan może mieć również wpływ na regulację masy ciała. Dzieje się tak dlatego, że staje się konkurencją dla węglowodanów, których dostarczenie do organizmu powoduje wydzielanie serotoniny. Jeśli pojawi się ona po dawce tryptofanu zamiast tabliczki czekolady, proces łaknienia zostanie zahamowany bez dodatkowych kalorii. Tym bardziej istotna jest kontrola spożywania aminokwasu – dla widocznych efektów zrzucania wagi człowiek jest w stanie zrobić dużo mniej rozsądne rzeczy, na przykład połknąć jaja tasiemca. Przedawkowanie tryptofanu to coś, przed czym należy przestrzegać zwolenników skutecznych diet.