W dzisiejszych czasach ogromna ilość społeczeństwa musi żyć z różnego rodzaju alergiami. Niektóre z nich są ściśle związane ze spożywanymi produktami, a więc noszą miano alergii pokarmowych. Druga grupa jest wywoływana alergenami, którymi mogą być sierść zwierząt, pyłki i inne. Jak sobie z nimi radzić?

 

Kiedy występuje alergia?

Z alergią mamy do czynienia w momencie, kiedy z niewiadomych przyczyn organizm człowieka zaczyna traktować konkretny czynnik, bodziec jako wroga. Objawia się to intensywnym katarem, który przypomina wodnistą wydzielinę, a więc zdecydowanie różni się od tego, który pojawia się razem z przeziębieniem i grypą. Razem z katarem występuje regularne kichanie, które swoją intensywnością jest w stanie wywołać bóle głowy oraz migreny. Alergicy zmagają się również z drapaniem w gardle, przekrwionymi, łzawiącymi oczami, a w bardziej zaawansowanych stadiach dochodzi do astmy. Alergia może pojawiać się sezonowo, jak w przypadku uczulenia na pyłki roślin, albo trwać przez cały rok – sierść zwierząt, kurz oraz inne.

 

Co na alergię?

W przypadku pojawienia się nieprzyjemnej alergii konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków. Większość osób sięga po leki przeciwhistaminowe, gdyż zdecydowanie pomniejszają one występowanie skutków ubocznych uczuleń oraz można je nabyć w aptece bez recepty. W ich skład wchodzi cetyryzyna, loratadyna, lewocetyryzyna, a także leki obkurczające naczynia krwionośne. Największą popularnością cieszą się leki określane mianem drugiej generacji. Różnią się one od pozostałych specyfików tym, że nie tylko neutralizują skutki uboczne alergii, ale także wykazują działanie przeciwzapalne. Składają się one z cetyryzyny oraz loratadyny. Warto wspomnieć o ich skuteczności, która przekłada się na niewątpliwą popularność, a także długie działanie. Jednakże, nie są wolne od wad. Największym problemem jest fakt, że powodują one uczucie senności. W związku z tym konieczne jest zrezygnowanie z ich przyjmowania, gdy prowadzi się pojazd bądź obsługuje inne maszyny mechaniczne. Można także sięgnąć po nowsze leki II generacji. W ich składzie można wymienić lewoceryryzynę, której zadaniem jest obkurczanie naczynek krwionośnych, co przekłada się na brak trudności w trakcie oddychania. Ta metoda jak i każda inna nie jest wolna od wad, w przypadku tego sposobu rodzenia sobie z alergią należy spodziewać się przyspieszonej akcji serca oraz nadpobudliwości. Dla ceniących naturę powstały leki w których skład wchodzą jedynie dobrze dobrane rośliny oraz zioła, a wykazują one zbliżone działanie do  wymienionych powyżej środków.