Wyposażenie łazienki w przypadku osoby niepełnosprawnej może być całkiem sporym wyzwaniem. Szczególnie w takich sytuacjach musimy zwrócić uwagę na to, jaką wannę wybrać. Producenci i sprzedawcy oferują nam całe mnóstwo modeli dopasowanych do oczekiwań klientów.

Optymalne wanny dla niepełnosprawnych, czyli jakie?

Optymalny wybór dla wielu konsumentów może oznaczać coś całkiem innego. W dzisiejszych czasach nasze wymagania rosną także, jeżeli chodzi o produkty dedykowane dla osób, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać lub mają z tym wiele trudności. Niestety czasami nabywcy zwracają uwagę tylko i wyłącznie na to jak wyglądają wanny dla niepełnosprawnych, a przecież stylistyka to nie wszystko. Estetyka jest ważna, ale przede wszystkim, jeśli chodzi o seniorów i osoby niepełnosprawne, liczy się użyteczność. Najpierw oczywiście musimy się zastanowić na tym, jak utrudnione poruszanie ma konkretna osoba. Pod tym kątem właśnie będziemy wybierali wanny większe lub mniejsze albo te, które posiadają drzwi. Bardzo dużo będzie zależeć w przypadku wybierania odpowiedniej wanny od wymiarów pomieszczenia. Łazienka może być większa lub mniejsza, a różne sprzęty mogą być poustawiane w wielu różnych miejscach. Trzeba, więc pamiętać, aby ustawiając wannę zachować odpowiednią odległość od umywalki albo pralki. Oczywiście wanny muszą być też wykonane z odpowiednich materiałów, które będą gwarantowały długą eksploatację i nie będą też ulegać przebarwieniom.

Wanna dla niepełnosprawnych o odpowiedniej wysokości

Przede wszystkim jedną z ważniejszych rzeczy i na to głównie musimy zwracać uwagę, będzie wysokość wanny. W końcu chodzi o to, aby dostać się do środka jak najszybciej i najwygodniej. Dlatego też wanny dla niepełnosprawnych nigdy nie mogą być zbyt wysokie. Szczególnie dobrym rozwiązaniem mogą być wanny, które posiadają drzwi, ponieważ wtedy wejście do środka jest jeszcze bardziej ułatwione. Podczas zakupu trzeba też oczywiście pomyśleć o dodatkowych akcesoriach takich jak najlepsze środki czyszczące i elementy ułatwiające poruszanie się. W przypadku osób niepełnosprawnych bardzo ważne będą poręcze. Koniecznie też trzeba pamiętać o tym, że jeżeli już decydujemy się na niższą wannę, to wtedy najczęściej nie można uniknąć rozchlapywania wody. Na to jednak również jest sposób. Aby wyeliminować zagrożenie poślizgnięcia się, dobrze jest przy okazji kupić specjalny parawan. Dzięki niemu podłoga nie będzie zbytnio, a zachlapana osoba niepełnosprawna będzie czuć się bezpieczniej.