Od niepamiętnych czasów ludzie żyją w przekonaniu, że witamina C jest najlepszym środkiem, który należy zażywać w przypadku zachorowania na grypę oraz przeziębienie. Jednakże posiada ona zdecydowanie więcej właściwości, które dzisiaj zostaną przywołane.

Witamina C znana jest również pod nazwą kwas askorbinowy i cieszy się ona ogromną popularnością w medycynie, a także kosmetyce. Tylko z jej obecnością organizm jest w stanie funkcjonować właściwie, a jest to związane z jej występowaniem w wielu procesach odbywających się w ludzkim ciele. Dodatkowo jest ona przeciwutleniaczem, skutecznie rozprawia się z wolnymi rodnikami, a co za tym idzie skóra pozostaje dłużej młodsza, jędrniejsza oraz bardziej sprężysta.

To dobry moment, żeby zaznaczyć, iż witamina C nie musi być przyjmowana w trakcie choroby takiej jak przeziębienie czy też grypa. Nie wpływa ona na szybszy powrót do zdrowia oraz łagodniejsze przechodzenie choroby. Dotyczy to osób, które prowadzą siedzący bądź średnio aktywny tryb życia. Jednakże w przypadku osób spędzających długie godziny na siłowni bądź sportowców, witamina ta sprawia, że mają oni zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo na zachorowanie.

Czy można zauważyć jej niedobór?

Witamina C odgrywa ważną rolę, a jej niedobory mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. W pierwszej kolejności można zauważyć osłabienie naczyń włosowatych, niedokrwistość, co jest ściśle związane z jej właściwością wchłaniania żelaza. Osoby, które nie przyjmują witaminy C zmagają się ze szkorbutem, astmą, a po pewnym czasie mogą zauważyć zmiany w kościach oraz chrząstkach. Inne częściej spotykane objawy to nadmierne przemęczenie, brak energii, brak apetytu, regularne pojawianie się siniaków na ciele, krwawiące dziąsła i ogólne gorsze samopoczucie.

Suplementację witaminy należy rozpocząć, kiedy człowiek regularnie uprawia sport, wymiotuje, albo jego jelita nie pracują właściwie. Oprócz tego witamina C jest szczególnie rekomendowana dla ludzi w podeszłym wieku, zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, palaczy papierosów, kobiet  w ciąży oraz karmiących pociechy piersią.

Czy można przedawkować ją?

Omawiana witamina rozpuszcza się w wodzie, co sprawia, że usuwana jest z organizmu razem z moczem oraz potem. Przekłada się to na fakt, że nie można jej przedawkować. Jeśli jednak przyjmie się dużo większą niż zalecana dzienna dawka można spodziewać się dolegliwości związanych z żołądkiem oraz jelitami (biegunka, nudności itd.).