Aby utrzymać właściwy poziom nawodnienia organizmu, konieczny dla przebiegu wielu procesów metabolicznych, powinniśmy wypijać około 2 litry wody dziennie. Nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, osób starszych oraz osób wykonujących prace fizyczne/uprawiających wyczynowo sport. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wody butelkowanej. Czym różnią się wody butelkowane? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jakie są alternatywy dla wód butelkowanych?

Różne rodzaje wód butelkowanych

Wody butelkowane można podzielić pod względem zawartości CO2 na:

  • niegazowane,
  • nisko gazowane (nisko nasycone dwutlenkiem węgla),
  • gazowane,
  • mocno gazowane (wysoko nasycone dwutlenkiem węgla).

Pod względem zawartości rozpuszczonych składników mineralnych, wody butelkowane dzielimy na:

  • nisko – zmineralizowane (zawierają poniżej 1000 mg składników mineralnych na 1 litr; polecane są niemowlętom i osobom z nadciśnieniem tętniczym i kamicą nerkową),
  • średnio – zmineralizowane (ponad 2000 miligramów składników/litr),
  • wody lecznicze (powinny być stosowane zgodnie z zaleceniem lekarza).

Biorąc pod uwagę opakowanie, wody butelkowane można podzielić na:

  • wody w butelkach szklanych,
  • wody w butelkach plastikowych.

Czym kierować się przy zakupie wody butelkowanej?

Smakosze wód butelkowanych, dzielą się na dwa obozy: wielbicieli gazowanej i amatorów niegazowanej wody. Wybierając wodę gazowaną, należy mieć na uwadze, to że zawarty w niej dwutlenek węgla może powodować wzdęcia i odbijanie się, dlatego też taka woda nie jest wskazana dla małych dzieci i sportowców.

Osoby ze skłonnością do nadciśnienia tętniczego, powinny zwracać szczególną uwagę na zawartość sodu w wodzie mineralnej. W tym wypadku najlepiej wybierać wodę o zawartości poniżej 10 miligramów Na/litr.

Z uwagi na troskę o środowisko naturalne, lepiej wybierać wodę butelkowaną w butelce szklanej, które poddawane są recyclingowi. Nadmiar plastiku szkodzi środowisku naturalnemu oraz zdrowiu człowieka.

Do wyprodukowania 1 litra wody w butelce plastikowej potrzeba zużyć 3 litry wody.

Alternatywa dla butelki

Osoby które lubią pić wodę, ale niekoniecznie chcą kupować ją w postaci butelkowanej, mogą skorzystać z wielorazowych butelek filtrujących do wody. Butelki takie zawierają wymienny filtr węglowy, dzięki któremu możemy cieszyć się smakiem wody, bez zbędnych zanieczyszczeń.