Klimatyzacja znacząco podnosi komfort życia zwłaszcza przy dużych upałach. Pamiętać należy jednak o tym, że przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu przez dłuższy okres czasu może negatywnie odbić się na naszym zdrowi. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jaki jest w rzeczywistości wpływ klimatyzacji na zatoki.

Klimatyzacja a zatoki – co trzeba wiedzieć?

Powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach niestety jest bardzo suche i chłodne. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że oddziałuje ono nie tylko na błonę śluzową dróg oddechowych, ale również na wzrok i skórę. Na organizm człowieka negatywny wpływ ma nie tylko sam nadmiar wysuszonego powietrza, ale również niebezpieczna flora bakteryjna i grzybicza, która niestety występuje w instalacji klimatyzacyjnej. Powietrze z klimatyzacji może powodować między innymi upośledzenie mechanizmów obronnych błony śluzowej, czy też zatok przynosowych. Nawet niewielkie podrażnienia mogą doprowadzić do rozwinięcia pełnoobjawowego stanu zapalnego.

Kto najbardziej narażony jest na zapalenie zatok?

Ból zatok przez klimatyzację najczęściej pojawia się u osób z obniżoną odpornością. Mowa tutaj przede wszystkim o osobach, które w niedalekiej przeszłości leczyły się antybiotykami. Na klimatyzację uważać powinny także osoby żyjące w ciągłym stresie i osoby z anatomicznym zniekształceniem przegrody nosowej. Na ból zatok przez klimatyzację bardzo często narzekają również zawodowi kierowcy, którzy większość dnia spędzają w klimatyzowanym aucie.

Jaki jest wpływ klimatyzacji na zatoki?

Wysuszone śluzówki bardzo często są główną przyczyną nieprawidłowej pracy rzęsek. Mowa tutaj oczywiście o narządach, które odpowiadają za naturalne oczyszczanie górnych odcinków dróg oddechowych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że mogą nasilać się różnego typu reakcje alergiczne i co najgorsze mogą pojawić się stany zapalne. W skrajnych przypadkach może dojść również do zakażenia w obrębie nosa, czy też zatok przynosowych. Wysuszona śluzówka jest zdecydowanie bardziej narażona na ataki bakterii i grzybów. Najgroźniejszą bakterią jest Legionella pneumophila, która bardzo często odpowiada za wywołanie legionellozy. Głównymi objawami choroby oprócz bólu głowy, są dokuczliwe bóle mięśni, gorączka i typowe objawy dla grypy. Jeżeli zlekceważy się opisane dolegliwości, to niestety może pojawić się zapalenie płuc, czy też zapalenie zatok przynosowych. Każda infekcja bakteryjna wywołuje nie tylko stan zapalny błony śluzowej, ale również obrzęk śluzówki, który automatycznie zamyka drożne połączenia zatok z jamą nosową. Gromadzące się wydzieliny są pożywką dla baterii i niebezpiecznych drobnoustrojów. Ostre infekcje mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w błonie śluzowej.

Czytaj więcej na: https://www.cmpromed.pl/klimatyzacja-a-zatoki/

W jaki sposób można uniknąć zapalenia zatok korzystając z klimatyzacji?

Aby uniknąć problemów zdrowotnych z zatokami, w pierwszej kolejności zadbać należy o czystość filtrów, które stosowane są w klimatyzacji. Kluczem do sukcesu jest systematyczne odgrzybianie i utrzymanie szczelności systemu klimatyzacji. Bardzo ważne jest także to, aby nie narażać zatok na nagłe zmiany temperatury. Na klimatyzację w szczególności uważać powinny osoby, które sporo czasu korzystają na słońcu i korzystają z dobrodziejstwa chłodnych kąpieli w wodzie. Jeżeli istnieje taka możliwość, to nie warto kierować strumienia zimnego powietrza bezpośrednio na twarz. Częstym błędem kierowców jest ustawianie nawiewu na siebie i włączanie maksymalnej temperatury. W pomieszczeniach klimatyzowanych zadbać należy również o odpowiednie nawilżenie powietrza.