Życie osób niepełnosprawnych nie należy do łatwych, gdyż każdego dnia muszą zmagać się z ograniczeniami swojego ciała oraz barierami infrastruktury czy nieprzemyślanymi działaniami budowlańców. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych zdecydowanie ułatwiają załatwianie potrzeb fizjologicznych, ale co z pozostałymi pomieszczeniami?

Bariery dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne nie ruszają jedną albo dwoma nogami, mogą mieć również sparaliżowane ręce czy kręgosłup. Od stopnia inwalidztwa zależy ich sprawność oraz funkcjonowanie w społeczeństwie, ale prawda jest jedna – ludziom tym nie jest łatwo i mają problem nawet z podstawowymi czynnościami, wśród których wymienia się przygotowanie posiłku czy włożenie ubrań. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych pozwalają samodzielnie korzystać z łazienki, ale to tylko jeden z rozwiązanych problemów.

Wśród barier, z którymi muszą zmagać się niepełnosprawni, trzeba wymienić warunki atmosferyczne, gdyż poruszanie się na wózku inwalidzkim jest zdecydowanie trudniejsze, kiedy chodniki są pokryte śniegiem czy lodem. Deszcz sprawia, że kółka ślizgają się, czyli ryzyko wypadku jest o wiele większe. Porażenie może uniemożliwiać wykonywanie jakiejkolwiek pracy, podpisywanie się, używanie laptopa czy zrobienie herbaty. Trudne w pokonaniu są także bariery architektoniczne występujące na każdym kroku. Dotyczą one nie tylko mieszkań zajmowanych przez osoby niepełnosprawne, ale również miejsc publicznych, domy znajomych czy sklepy.

Z czym muszą liczyć się osoby niepełnosprawne?

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny być wykorzystywane nie tylko w domach osób z porażeniem, ale również w miejscach publicznych, dzięki czemu niepełnosprawni stają się bardziej samodzielni i częściej opuszczają własny dom czy mieszkanie. Osoby niepełnosprawne nie muszą być całkowicie sparaliżowane, gdyż takim mianem określa się również ludzi zmagających się z niedowładami i przykurczami. Niedowład jednostronny pozwala na samodzielność, ale mimo wszystko ruch jest w pewnym stopniu ograniczony i wiąże się z mniejszymi umiejętnościami ruchowymi. Niepełnosprawność może być wrodzona albo nabyta i w każdym przypadku wpływa na jakość życia oraz sposób funkcjonowania w społeczeństwie. Osoby dorosłe przez ograniczone możliwości swojego ciała czasem tracą pracę albo nie mogą dłużej wykonywać swojego zawodu, gdyż budynek nie został dostosowany do ich inwalidztwa i możliwości ciała.