Zapalenia wsierdzia jest chorobą błony znajdującej się w jamie serca. W jej przypadku ważną rolę odgrywa czas, gdyż tylko i wyłącznie odpowiednio szybkie rozpoznanie daje możliwość na skuteczne leczenie. W innych przypadkach człowiek zmaga się z niewydolnością serca, zauważa problemy z układem nerwowym i może stracić życie. Jak objawia się ta choroba?

Zapalenie wsierdzia – co to takiego?

Zapalenie wsierdzia jest ściśle związane z błoną znajdującą się na powierzchni jam serca, zastawkach oraz naczyniach krwionośnych występującej w klatce piersiowej. Dodatkowo, wpływa ona na ciała obce występujące w sercu (za przykład może posłużyć proteza). Efektem choroby jest degradacja struktur serca, przede wszystkim zastawek, pojawiają się zatory obwodowe, co sprawia, że człowiek może zmagać się z zawałami, ropniami i innymi dolegliwościami.

Zapalenie wsierdzia – dlaczego?

Za główny powód wystąpienia omawianej choroby wskazuje się bakterie znajdujące się w organizmie. Mowa głównie o paciorkowcach, gronkowcach, enterokokach, a także bakteriach Gram-ujemnych. Przedostają się one do organizmu na skutek naruszenia ciągłości błon śluzowych, co ma miejsce w trakcie wizyty u dentysty. Inna grupa osób z chorobą zmaga się na skutek zabiegów wykonanych na przewodzie pokarmowym, oddechowym bądź moczowo-płodowym. To jednak cały czas nie wszystko, znaczne grono pacjentów nabywa chorobę w trakcie normalnego funkcjonowanie, czyli spożywania posiłków oraz mycia zębów.

Znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby mają osoby, które zmagały się z chorobą reumatyczną, posiadające wrodzone bądź nabyte wady serca, w ich życiu miało miejsce wypadanie płatka zastawki mitralnej bądź posiadają protezy zastawkowe serca.

Jak objawia się zapalenie wsierdzia?

Na początku choroba objawia się w tak sam sposób jak wszelkiego rodzaju stany zapalne. Mowa więc o wyższej temperaturze ciała, braku energii, potliwości, bólach głowy oraz mięśni. Dodatkowo, człowiek spożywa zdecydowanie mniejsze ilości pokarmów, zmaga się z dyskomfortem w klatce piersiowej oraz jamie brzusznej, a także bolą go plecy.

Kiedy zapalenie wsierdzia przyjmuje na intensywności pojawiają się objawy specyficzne jedynie dla niego. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że są one uwarunkowane częścią serca w której występuje stan zapalny. Jeżeli choroba dotyczy prawej strony można zmagać się z dreszczami, gorączką, intensywnym poceniem się w trakcie spoczynku, kaszlem, dusznościami oraz dyskomfortem w klatce piersiowej. Jeżeli mowa o lewej części serca pojawiają się skutki uboczne w formie zatorowości. Mowa o wybroczynach na skórze i linijnych wybroczynach znajdujących się pod paznokciami.